Nie warto żyć normalnie, warto żyć ekstremalnie!

Rusza tegoroczna edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

Nawet 100 tys. wędrowców w 20 krajach weźmie w tym roku udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Nocą, zachowując regułę milczenia, będąc zdanym na siebie, każdy z nich pokona pieszo jedną z kilkuset tras liczących ponad 40 km, zatrzymując się przy czternastu stacjach wskazanych w opisie trasy czytając i kontemplując specjalnie rozważania przygotowane na tę okazję.

W Ekstremalnej Drodze Krzyżowej chodzi o wyjście poza strefę komfortu i porzucenie jej na rzecz wyzwania. Nocna wędrówka w trudnych warunkach, fizyczny i psychiczny wysiłek na granicy wytrzymałości, a czasem już poza nią, dają uczestnikom doświadczenie przekroczenia siebie, swoich ograniczeń i przyzwyczajeń, a to prowadzi ich do prawdziwej, głębokiej zmiany. – Kiedy człowiek zrobi to raz, wie, że może zrobić to znowu – tłumaczy ks. Jacek Stryczek, pomysłodawca – To dlatego EDK jest dla wielu ludzi przełomem. Pomaga im zapoczątkować w sobie zmianę, otworzyć się na Pana Boga i drugiego człowieka.

EDK – czyli którędy droga?

Również z Parzna z kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa 23 marca wiele osób wyruszy na trzy trasy o różnej długości (40km, 43km i 56km). Zanim śmiałkowie wyruszą w drogę, będą uczestniczyć we mszy św. o godz. 18:30 w kościele w Parznie, a po mszy i odebraniu opisów tras, map i rozważań każdy z nich wyruszy na szlak samotnie na własną odpowiedzialność.

W tym roku edycję EDK Parzno objęli honorowymi patronatami:

Arcybiskup Grzegorz Ryś,  Prezydent miasta Bełchatowa Mariola Czechowska i Starosta bełchatowski Waldemar Wyczachowski.

Lider, sztab ani parafia rejonu, z którego miejscowości trasy wychodzą , 

NIE JEST organizatorem przejścia, a tylko proponuje tę formę duchowości.

Każdy, kto chce praktykować tego typu duchowość, idąc ponad 40km nocą musi być świadomy tego, co może go spotkać na trasie zwłaszcza w lasach i na polach z dala od zabudowań. Każdy, kto chce wziąć udział, rejestruje się na stronie www.edk.org.pl i wyszukuje dla siebie miejsce startu i odpowiednią trasę. Obowiązkowo zapoznaje się z regulaminem i wyraża na niego zgodę, zapoznaje się z informacjami o wybranej trasie i tym, czego może się na niej spodziewać.

Zgodnie z ideą i zasadami EDK przejście uczestników NIE jest przemarszem zorganizowanym ani pielgrzymką, ale ma charakter INDYWIDUALNEJ PRAKTYKI RELIGIJNEJ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ, dlatego też trasy NIE POSIADAJĄ żadnych dodatkowych oznaczeń ani NIE MA wsparcia zaplecza medycznego czy innych służb.

Na trasie, nawet jak idziemy z kimś, to nie łączymy się w grupy większe niż 9 osób, nie urządzamy pikników i pogaduch. Każdy powinien we własnym zakresie przygotować się do drogi poprzez odpowiedni ubiór i wyposażenie dostosowane do prognozowanych warunków atmosferycznych wraz z kamizelką z elementami odblaskowymi i latarkami czołowymi i ręcznymi oraz naładowanym telefonem osobistym. Jeżeli nie masz zdrowotnych przeciwwskazań podejmij wyzwanie, by dać sobie szansę na wejście na Drogę Pięknego Życia.