Duszpasterstwo Nauczycieli i Wychowawców przy parafii p.w. NMP Matki Kościoła i św. Barbary w Bełchatowie na os. Dolnośląskim  funkcjonuje od 2005 roku. Swoim zasięgiem obejmuje całe miasto, poszczególne placówki oświatowe. Inicjatorem działalności Duszpasterstwa w bełchatowskim środowisku oświatowym był ks. Marek Iwański SCJ, zaś kontynuatorem wypracowanych przez niego form współpracy ks. Janusz Bieszczad SCJ.

W 2008 roku Duszpasterstwo przyjęło za Patrona Jana Pawła II, następnie  zapoczątkowało z okazji Dnia Edukacji Narodowej wręczanie wyróżniającym się nauczycielom statuetki: „SURSUM CORDA” –  „W górę serca”. Statuetka jest uhonorowaniem propagowania w środowisku Bełchatowa nauki i wartości  głoszonych przez błogosławionego Jana Pawła II, Papieża Polaka, wybitnego nauczyciela i wychowawcy.

We wrześniu 2011 roku kolejnym duszpasterzem bełchatowskich nauczycieli  został ks. Zygmunt Żaczek SCJ, który podobnie jak jego poprzednicy proponował zainteresowanym: adwentowe i wielkopostne dni skupienia, spotkania tematyczne i integracyjne, warsztaty edukacyjne o tematyce wychowawczej,  wyjazdy pielgrzymkowe, edukacyjne i turystyczne a także wsparcie w pracy wychowawczej. W listopadzie pamiętano w modlitwie o zmarłych nauczycielach i pracownikach szkoły. Od września 2013 roku opiekę duchową nad bełchatowskimi nauczycielami  sprawował ks. Zenon Siedlarz SCJ.

Obecnie posługę duszpasterza pełni ks. Bogusław Pociask SCJ. Systematycznie z Duszpasterstwem współpracuje kilkudziesięciu nauczycieli, pracowników i emerytów różnego typu szkół i przedszkoli, którzy wraz z  Księdzem Duszpasterzem z radością oczekują na nowe koleżanki i kolegów.